Laseroterapia jaskry
Stosuję najnowsze metody laseroterapii jaskry, między innymi selektywną trabekuloplastykę (SLT) oraz iridektomię YAG. Leczenie jest niebolesne i bezpieczne, nie powoduje ubytków pola widzenia, nie uszkadza termicznie tkanek oka, może być wielokrotnie powtarzane. Skuteczność działania lasera w terapii jaskry porównywana do skuteczności kropli ocznych (obniżenie ciśnienia ocznego do 30-40%).
Zabieg SLT - polega na wykonaniu powtarzalych błysków świała laserowego przez soczewkę skupiającą
Laserem Q-switch zdwojonej częstotliwości. Laser wytwarza impulsy trwające 3 nsek o długości fali o 532 nm , ognisku 400 µm i energii 0,6-1,2 mJ. Promień lasera działa selektywnie na makrofagi kąta przesądzania, zawierające barwnik melaniny. Powoduje to aktywację, uwolnienie cytokinin i proliferację komórek pobudzających właściwości wasoaktywne, zmniejszające barierę przepływu w kanale Schlemma. Obniżenie ciśnienia ocznego uzyskuje się o 10-40%, po 4-6 tygodniach. Procedurę można powtórzyć po 6 miesiącach. Zabieg laserem SLT można przeprowadzić także przed leczeniem farmakologicznym, lub je uzupełniać. Wskazaniem do zabiegu jest jaskra otwartego kąta.
Iridektomia laserowa laserem YAG - polega na nacięciu tęczówki, w celu wytworzenia nowej, dodatkowej drogi przepływu cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Zabieg pogłębia płytką komorę oka, zmniejsza możliwość tworzeniu się zrostów w przednim odcinku oka, zapobiega ostremu atakowi w jaskrze z wąskim, zamykającym się kątem przesączania.