doktorsobol@gmail.com
Białystok ul. Młynowa 40 lok. U5
Pon-Śr: 9:00 - 13:00 / 17:00-19:00 Czw-Pt: 9:00 - 13:00

Kompleksowa diagnostyka i leczenie chorób oczu

dr n. med. Piotr Sobolewski

Kompleksowa diagnostyka i leczenie chorób oczu

dr n. med. Piotr Sobolewski

Kompleksowa diagnostyka i leczenie chorób oczu

dr n. med. Piotr Sobolewski

Kompleksowa diagnostyka i leczenie chorób oczu

dr n. med. Piotr Sobolewski

Kompleksowa diagnostyka i leczenie chorób oczu

dr n. med. Piotr Sobolewski

Laserowa korekcja wad wzroku

Szanowni Państwo,

Jeśli nosicie okulary i chcecie się ich pozbyć, a soczewki kontaktowe nie spełniają Waszych oczekiwań, jeżeli wykonujecie pracę, która nie pozwala na noszenie okularów lub soczewek - skorzystajcie z możliwości jakie daje laserowa korekcja wzroku.(video)

To najnowocześniejsza, metoda korekcji krótkowzroczności, astygmatyzmu, nadwzroczności i złożonych wad wzroku, wykonywana na świecie od 1988 roku, a od 16 lat również w Białymstoku. Zabieg modeluje krzywiznę rogówki w taki sposób, aby zlikwidować całkowicie wadę wzroku.

  • Laserowa korekcja wzroku to bezpieczna i najskuteczniejsza metoda korekcji wzroku,
  • Uzyskana korekcja wady jest trwała i odczuwalna już w kilka dni po zabiegu,
  • Zabieg jest bezbolesny, trwa kilkanaście minut, wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym, najczęściej w obu oczach
  • Efekty leczenia poprawiają jakość życia, zwiększają akceptację społeczną, dają poczucie większej atrakcyjności fizycznej i umożliwią aktywne uczestniczenie we wszystkich jego sferach bez konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.

Od września 2013 roku dysponujemy jednym z najnowszych laserów excimerowych.

 

Zalecenia dla pacjentów zakwalifikowanych do zabiegu laserowej korekcji wzroku:

  • W ciągu 6 miesięcy przed i po zabiegu proszę nie odstawiać przyjmowanych środków antykoncepcyjnych,
  • Na 3-6 tygodni przed zabiegiem proszę nie zakładać twardych soczewek kontaktowych,
  • Na 1-2 tygodnie przed zabiegiem proszę nie zakładać miękkich soczewek kontaktowych,
  • Na 2 doby przed zabiegiem proszę nie spożywać alkoholu,
  • 2 dni przed zabiegiem proszę wykonać oczyszczenie brzegów powiek przy użyciu ciepłej wody i łagodnego szamponu,
  • Dzień przed zabiegiem proszę dokładnie zmyć makijaż,
  • W dniu zabiegu proszę o niestosowanie makijażu i kosmetyków zapachowych (dezodoranty, kremy, lakiery do włosów, perfumy). Proszę założyć wygodne ubranie, zabrać okulary przeciwsłoneczne. Proszę nie prowadzić tego dnia pojazdu,
  • Przed zabiegiem oraz w okresie rekonwalescencji proszę unikać kontaktu z osobami zainfekowanymi (kaszel, katar),
  • W razie opryszczki, infekcji proszę o przełożenie terminu zabiegu.

Ważne informacje:
1-4 dni po zabiegu może się utrzymywać dyskomfort i uczucie ciała obcego. W tym czasie zaleca się ograniczenie aktywnego trybu życia. Przez 3-4 tygodnie należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, zakurzonych i zadymionych pomieszczeń, nie podróżować samolotem, nie opalać się, nie korzystać z solarium. Ograniczyć także pracę przy komputerze. Samochód można prowadzić 5-7 dnia po zabiegu. Okulary przeciwsłoneczne nosić przez co najmniej 3 miesiące. Makijaż oczu można stosować po 2-3 tygodniach.

Laserowa korekcja wzroku należy do zabiegów bezpiecznych, wykonuje się ją w warunkach niezagrażających utratą wzroku. Gojenie się rogówki i przystosowanie oka do nowych warunków optycznych w dużym stopniu zależy od indywidualnych predyspozycji. Związana z tym poprawa widzenia u większości pacjentów następuje od 4 do 10 dnia po zabiegu, widzenie stabilizuje się w ciągu kilku, kilkunastu tygodni. Niekiedy wieczorne refleksy światła lub wrażenie suchości oczu mogą się utrzymywać przez kilka dni, a nawet tygodni. W procesie leczenia konieczne są 4 wizyty kontrolne (po 1,3,6 i 12 miesiącach od zabiegu). Dla pacjentów z zagranicy wskazany jest pobyt w Białymstoku przez 3-4 tygodnie od czasu wykonania korekcji.

Przeciwwskazania do zabiegów laserowej korekcji wzroku:

  1. Wiek poniżej 20 roku życia,
  2. Choroby oczu (jaskra, zaćma, stany zapalne oka, stożek, dystrofie i inne nieprawidłowości rogówki),
  3. Choroby dermatologiczne, immunologiczne, endokrynologiczne, rozrusznik serca, ciąża (wykonanie zabiegu zaleca się 6 miesięcy przed planowaną ciążą oraz 2 miesiące po zakończeniu karmienia piersią).

W celu wykluczenia istniejących chorób oczu, wykonania indywidalnych pomiarów wady wzroku, sprawdzenia właściwości rogówki, oceny ryzyka związanego z zabiegiem oraz poznania realnych oczekiwań, konieczne jest specjalistyczne badanie kwalifikacyjne (badanych jest 10 parametów).

Od wielu lat w Białymstoku stosuję 2 metody korekcji wzroku- LASEK-M, FemtoLASIK, ostatnio leczę również metodą Trans-PRK.

Metoda M-LASEK (Laser subepithelial keratomileusis) video
Zabiegi tą metodą po raz pierwszy wykonane zostały przez Massimo Camllina w 1998 roku. Polecane są do leczenia małych wad wzroku lub powtórnych zabiegów. Zalicza się do powierzchownych technik laserowych chirurgii refrakcyjnej.

Zabieg przebiega w kilku etapach.

Na początku preparuje się cienki, zmiękczony alkoholem płatek rogówki. Zmiękczanie płatka rogówki Preparowanie płatka rogówkiNastępnie w miejscu odsłoniętego płatka wykonuje się tzw.fotoablację laserową Fotoablacja odsłoniętej rogówki czyli zmianę krzywizny rogówki odpowiednio do korygowanej wielkości   i rodzaju wady wzroku, podaje się mitomycynę C, a płatek umieszcza na pierwotne miejsce.

Na zakończenie zakłada się opatrunkową soczewkę kontaktową, podaje krople oczne. Założenie soczewki opatrunkowej

Zaletą tej metody jest brak ingerencji w głębokie struktury rogówki i naruszenia jej biomechaniki, możliwość operacji wysokich wad wzroku i cienkich rogówek, małe ryzyko rozwoju zespołu suchego oka. Zabieg pozbawiony jest tzw. powikłań płatkowych, występujących po metodzie LASIK(m.in aberracji płatkowych). Płatek rogówki po precyzyjnym oddzieleniu na poziomie komórek nabłonka zachowuje żywe komórki, które stanowią naturalną barierę dla miąższu przed czynnikami zapalnymi.

LASEK spopularyzował i upowszechnił Camellin od 1998 roku, mitomycyna jest używana podczas tej metody od 2000 roku (M-LASEK).

M-LASEK wykonywany jest nowoczesnym, bezpiecznym laserem excimerowym.

Obenie zabiegi M-LASEK wykonujemy w leczeniu małych wad wzroku oraz w przypadku powtórnych zabiegów.


Metoda Trans-PRK – to udoskonalona metoda powierzchownej fotoablacji rogówki. Opracowana i wdrożona do leczenia została kilka lat temu przez niemiecką firmę Schwind Eye Tech Solutions GmbH. Zalecana jest dla pacjentów aktywnych, uprawiających sporty ekstremalne, sportowców.

Polega ona na jednostopniowym, laserowym profilowaniu miąższu rogówki i usuwaniu płatka rogówki bez użycia narzędzi chirurgicznych (nie nacina się tkanek rogówki- tak jak w metodzie LASIK, nie ma działania mechanicznego na rogówkę – tak jak w metodzie PRK). Dlatego tez używa się często terminu „bezdotykowej metody korekcji wzroku” (stosuje się jedynie rozwórkę zapobiegającą zamykaniu się oka w czasie zabiegu). Do głównych
zalet tej procedury zalicza się:

  • maksymalne skrócenie czasu zabiegu (około 1 minuty),
  • przyśpieszenie gojenia się rogówki (1,5- 2 dni po zabiegu),
  • zmniejszenie dyskomfortu pozabiegowego (30% pacjentów odczuwa dyskomfort lub umiarkowany ból w dniu zabiegu, następnego dnia może pojawić się światłowstręt i łzawienie, 91,5% pacjentów na 2,3 dzień nie odczuwa dolegliwości)
  • mniejsza skłonność do tworzenia się przymgleń rogówki niż w metodzie LASEK i PRK
  • lepsza jakość widzenia u pacjentów wieczorem.

Przewaga Trans-PRK nad innymi metodami wynika z : laserowego, bardziej precyzyjnego i jednolitego niż w metodach manualnych (PRK, LASEK) usunięcie nabłonka grubości 55 um w centrum i 65 um na obwodzie, uzyskania gładszej (niż w metodzie LASIK) ablacji miąższu rogówki wskutek działania lasera pod istniejącym na początku nabłonkiem. Natomiast doskonała jakość widzenia po trans-PRK wynika z rodzaju pracy samego lasera. Gaussowski rozkład energii lasera podczas Trans-PRK zapobiega efektowi dystorsji oka, dehedratacji rogówki i późniejszym pozabiegowym aberracjom wysokiego rzędu, a łagodna strefa przejściowa ablacji i uzyskanie naturalnej asferyczności rogówki sprzyja normalnemu widzeniu wieczorem i o zmroku.

Trans-PRK jest zalecana także w leczeniu przymgleń, blizn rogówki i w przypadkach trudności w preparowaniu płatków lub nierówności miąższu rogówki.


Metoda FemtoLASIK video

To najbardziej zaawansowana technologicznie metoda korekcji wzroku na świecie.Polecana jest dla pacjentów wymagająceych szybkiego odzyskania widzenia i mniejszego dyskomfortu po zabiegu. Zalicza się do technik lamellarnych (głębokich)- to procedura tworzenia łagodnego, linijnego oddzielania rogówki w  tzw. technologii szybkich skanów. Laserowo utworzony płatek jest bardzo cienki, gładki,  równomierny, a odpowiednia geometria jego brzegów zapobiega wrastaniu komórek nabłonka. Podobne cechy posiada powierzchnia łoża rogówki, przygotowana w ten sposób do właściwej fotoablacji.

W praktyce, dla pacjenta oznacza to zmniejszenie ilości powikłań związanych z cięciem tkanek i preparowaniem płatka, szybsze niż dotychczas gojenie rogówki i powrót widzenia po operacji (najcześciej nastepnego dnia po zabiegu), większe bezpieczeństwo zabiegu, mniej dolegliwości oraz uzyskanie lepszych parametrów optycznych (mniej aberracji) i doskonałych wyników widzenia.

FemtoLasik przeprowadza się na świecie od 2000 roku.

FemtoLasik wykonywany jest laserem femtosekundowym.

 

Metoda PresbyMAX - to doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy chcą się uniezależnić się od okularów do czytania.

Operacje laserowe przeprowadzam dzięki współpracy z firmą HTM Polska, która zapewnia serwis i obsługę techniczną lasera w trakcie zabiegu na sali operacyjnej w systemie Multisites zgodnie z normami jakości ISO 9001.